Friday, October 2, 2020

Activation OLD BRIDGE DEBELETS WCA LZ-00316, BHS VT-26

 QRV 30.09.2020

 LZ11C/p  op.LZ2DB

QSO 60   







Според преданията, строителството на моста е извършено през 1678-1679 година. Смята се, че строителството е подсигурено от наследниците на Дебелцалъ бей- един от седемте бея, заселили се в Дебелското поречие. Според крепостния акт издаден на наследниците на Дебелцалъ бей през 1649 г. и съхраняван под във Великотърновския окръжен архив, името на селото идва от името на бея-„потурнак" (потурчен българин), който е пристигнал с около 30 български семейства от село Дебелцово, Севлиевско.
Не се знае какво влияние е имал Дебелцалъ бей и наследниците му в работите на тогавашната турска империя, но решението да се построи каменният мост край Дебелец навежда на мисълта, че влиянието им е било голямо за поколения наред. Може би със строежа на моста, наследниците на Дебелцалъ бей са искали и да се помни, че в жилите им тече българска кръв, защото техните баби и майки са били българки.

Името на майстора на моста не е известно, но строителството започнало през 1678 г. Когато били завършени раклите и допълнителните отвори на моста, през същата година река Белица преляла след силен пороен дъжд и отнесла моста изцяло. Тогава беят много се ядосал и се заканил на майстора, ако не изгради отново моста здраво, ще му отреже главата.
Майсторът започнал отново трудната задача, този път към камъка поставил и здрави, ковани, железни обтегачи, стягащи сводовете. Когато мостът бил окончателно завършен, зачакал деня на зловещото изпитание. Щом пак придошли буйните, мътни води той просълзен закрачил по моста, спрял на средата му, прекръстил се, и като се завил в ямурлука си, застанал да чака дали ще се срине и ще намери смъртта си.
Мостът обаче устоял не само тогава, но и на всички следващи големи наводнения през 1790, 1883 година и особено на най-голямото през 1858 г. Мостът издържал и на последното голямо наводнение през 1897 година, когато половината част от тогавашното село Дебелец е наводнена и са унищожени стотици декари обработваема земя. Не му оказват влияние и земетресенията през 1833, 1848, 1894 и 1913 години.

No comments:

Post a Comment